כללי

בבואכם לפתוח עסק, הדבר הראשון שתיתקלו בו, תהיה עריכת תכנית עסקית. השאלה היא מה כוללת תכנית זו? איך בכלל עורכים אותה? מומלץ לשכור את שירותיו של רואה חשבון או יועץ עסקי ולערוך יחד את התכנית שתשקף את המטרות, ההתייעלות ואת החזון של העסק, על פי תכנית ידועה מראש. יש לבצע עבודות הכנה ומחקר, עוד לפני שלב כתיבת התכנית שמיועדת לעסק שלכם. יש לבצע ניתוח והבנה של הסביבה העסקית   יש לברר בנוסף את תנאי הרגולציה בענף ולגבש  היטב את הרעיון למיזם, באופן פרטני ולבדוק, מה היתרונות שאנו יכולים להציג בתכנית זו. היועץ העסקי, או רואה החשבון אשר יערוך את תכנית העסק שלכם, ישאל אתכם שאלות כגון: מה אתם מצפים מהעסק? וכן, תוך כמה זמן נראה לכם שהעסק יעמוד על כנו? או אם ישנם מתחרים בתחום העסק שלכם וכן הלאה.

עריכת תכנית עסקית – עשה ואל תעשה

 יש להימנע מלכלול בכתיבת תכנית עסקית עובדות שהן אינן נכונות או בדוקות, למשל תחזיות שאינן מבוססות, הנחות עבודה לא הגיוניות, מידע חלקי שאינו נכון. לא כדאי  ולא מומלץ לכתוב בתכנית. אמירות שתהיינה כתובות בתכנית העסק שלכם כגון:" אין לנו מתחרים" או "למוצר שלנו אין תחליף", היות ומשקיעים רואים זאת כהתבטאות יהירה ולא מקצועית בעליל. התכנית, צריכה לכלול דיון במתחרים, מוצרים תחליפים, בחולשות ובסיכונים של העסק. התעלמות במידה זו, תפגום בתכנית העסקית. תכונות אופי שחשובות בעיני המשקיעים, תהוונה  תנאי בסיס להשקעתם.

להגיע עם הרעיון ליועץ עסקי או לרואה חשבון מנוסה

 אם הרעיון העסקי שלכם אינו מספיק טוב, רואה החשבון או היועץ העסקי יעניק לכם רעיונות או טיפים טובים יותר, תוכלו להסתייע בו לפתיחת עסק שיצליח יותר.  יש לתמחר את המוצרים, הרווח שתפיקו מהמוצרים, סוגיות  המס השונים, ההוצאות וכדומה. יש לדעת, כי כמות הרווחים שאתם מצפים לה תהיה הגיונית בהשוואה למדדים כיום והכוונה היא למצב השוק, מה שישתקף באמצעות תכנית עסקית נכונה. יש לנמק בתכנית זו,  אם יש ביקוש למוצר או לשירות שאתם משווקים, מה היתרונות שלו על המתחרים במכירה של אותו סוג מוצר ועוד. המטרה של כל בעל עסק חדש הינה הצבת יעדים הגיוניים ככל שניתן.

לסיכום

 כל עסק חדש חייב תוכנית עסקית . ללא תוכנית עסקית טובה ומקצועית שלוקחת בחשבון את מגוון ההשלכות על עתידו של העסק, משמעותה הימור ולקיחת סיכונים מיותרים . תוכנית עסקית טובה מטרתה לשקף את עתידו של העסק ככל שניתן על סמך מחקר וידע שמבוצעים על ידי רואה חשבון או יועץ עסקי מנוסים ומקצועיים שיודעים לקחת בחשבון את מכלול ההיבטים העסקיים והכלכליים לכן אין זה משנה עם מטרת התוכנית העסקית היא לבדוק את כדאיות העסק החדש או גיוס משקיעים- תוכנית עסקית טובה רצוי שתבוצע באופן מקצועי ומקיף  כדי להגיע לתחזיות מבוססות ומקצועיות.

*מאמר זה אינו מהווה חוות דעת או יעוץ מקצועי. המאמר הינו כללי ומקיף בחלק יחסי לגבי הנושא האמור לעיל .

לפגישת יעוץ עם רואה חשבון יוחאי דוד צור קשר עם משרדנו .